18th aprilie 2024
Home » Victorie importantă pentru Chindia Târgoviște, în meciul cu FC Botoşani

Victorie importantă pentru Chindia Târgoviște, în meciul cu FC Botoşani

de reporterpenet

FC Botoşani a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de Chindia Târgovişte, în etapa a VI-a a Ligii I.

Au marcat: Raţă ’74, Berisha ’88. În minutul 26, Chindriş (FC Botoşani) a fost eliminat pentru fault în poziţie de ultim apărător.

În minutul 52, Patache a fost lovit la nas, posibil de Paul Iacob sau de un coechipier, iar jucătorul echipei din Botoşani a părăsit terenul cu ambulanţa, după ce a primit îngrijiri medicale pe teren mai multe minute. Iacob (Chindia) a fost eliminat şi el de arbitrul Călin, dar cu mare întârziere.

Min. 74, 0-1: Vadim Raţă a marcat cu un şut cu stângul din marginea careului mare, după ce a recuperat balonul în propria jumătate şi după o cursă de 40 de metri;

Min. 88, 0-2: Jonathan Rodriguez l-a faultat în careu pe Neguţ. Berisha a transformat lovitura de la 11 metri.

„A fost greu, știam că întâlnim o echipă cu multe individualități, poate între primele patru din Liga I. Am jucat cartea atacului, așa cum am făcut-o la fiecare meci de până acum. Am știut să speculăm greșelile lor. Dacă în alte meciuri nu am fost prea inspirați la finalizare, acum am reușit să înscriem de două ori și să câștigăm cele trei puncte. Avem o echipă destul de tânără, nu e ușor să creezi în timp scurt niște automatisme, o disciplină tactică. Altfel, cred că avem nevoie de VAR, ca să nu mai bâjbâim. S-a făcut o greșeală împotriva noastră, mă refer la eliminarea lui Paul Iacob. Și în finalul sezonului trecut am fost dezavantajați, poate și de asta am ajuns să disputăm meciurile de baraj”, a declarat, după meci, antrenorul Chindiei, Emil Săndoi.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Botoşani: Hankic – Patache (Plămadă ’59), Chindriş, Şeroni, Haruţ – Jonathan Rodriguez, Ongenda (Babunski ’81) – Ofosu, Ashkovski (Ţigănaşu ’81), Keyta – M. Roman. Antrenor Marius Croitoru;

Chindia: Aioani – Căpuşă, Piţian, Iacob, C. Dinu – Neguţ, Dulca (Fomba ’85), Raţă, Yameogo – D. Popa (Berisha ’81), D. Florea (Dumitraşcu ’64). Antrenor Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Rodriguez ’87 / D. Popa ’31;

Cartonaşe roşii: Chindriş ’26 / Iacob ’58.

Arbitri: Iulian Călin – Radu Adrian Ghinguleac, Ciprian Florin Danşa – Vlad Baban;

Observator: Cristian Nica.

Dacă ţi-a plăcut articolul, te așteptăm să intri în comunitatea REPORTERPENET.RO pe FACEBOOK